صفحه اصلي درباره مامایی اخبار مامایی درباره ما تماس با ما عضویت در جمعیت لینک شعب
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٩  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات
تغذیه و بهداشت کودک


شیردادن به نوزاد موجب کاهش ریسک سکته مادر می شود

 محققان دریافتند در بین حدود ۲۹۰ هزار زن در چین، آنهایی که به نوزادشان شیر داده بودند ۱۰ درصد کمتر دچار حمله قلبی یا سکته در سنین بالاتر زندگی شده بودند. میانگین مدت شیردهی در این زنان ۱۲ ماه بود. تمامی این زنان در ابتدای مطالعه هیچ مشکل قلبی نداشتند و میانگین سنی شان ۵۱ سال بود.

سان پیترز، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آکسفورد انگلستان، در این باره می گوید: «یک نظریه در مورد دلیل تاثیر شیردهی به نوزاد و کاهش ریسک حمله قلبی این است که شیردادن به تنظیم مجدد متابولیسم زنان بعد از بارداری کمک می کند.»

این مطالعه تاکید می کند زنانی که به نوزادشان برای مدت طولانی شیر می دهند با احتمال کمتر ابتلا به فشارخون بالا و دیابت مواجه هستند.

برخی از محققان نیز عنوان می کنند که در طول شیردهی هورمون « اُکسی توسین» آزاد می شود. این هورمون موجب آرام شدن عروق خونی می شود و می تواند یکی از علل وجود این ارتباط باشد.


ارتباط وزن بالای بارداری و تولد نوزاد با نقص مادرزادی

 زنانی که در زمان بارداری چاق یا دارای اضافه هستند با افزایش ریسک تولد کودک دارای نقص مادرزادی مهم روبرو هستند.

 به گفته محققان  سوئدی هرچقدر اضافه وزن بیشتر باشد، بروز این ریسک بالاتر خواهد بود.

دکتر «مارتینا پرسون» سرپرست تیم تحقیق از موسسه کارولینسکا در سوئد، در این باره می گوید: خطر تولد نوزاد با نقایص مادرزادی به شدت با اضافه وزن و میزان چاقی مادر افزایش می یابد.

با این حال وی اذعان می کند که ریسک بروز نقایص مادرزادی مرتبط با چاقی اندک است.

تیم تحقیق اشاره می کند که ارتباط بین چاقی مادر و ریسک بروز نقایص مادرزادی تاکنون به خوبی اثبات شده است.

در این مطالعه، داده های مربوط به مرکز ثبت تولد سوئد بررسی شد که شامل حدود ۱.۲ میلیون زن سوئدی بود که بین سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۱۴ زایمان کرده بودند.

بررسی ها نشان داد ریسک نقص هنگام تولد در بین پسران بیشتر از دختران بود (۴.۱ درصد در مقابل ۲.۸ درصد).


 

بازی با فرزندان موجب افزایش «هوش» کودک می شود

محققان به مردانی که تازه پدر شده اند توصیه می کنند سپری کردن زمان بیشتر با فرزندان شان می تواند موجب تقویت رشد فکری آنها شود.

 محققان بریتانیایی نوع رفتار ۱۲۸ پدر را با فرزندشان در سه ماهه اول تولد بررسی کردند. زمانیکه کودکان ۲ ساله شدند محققان رشد فکری این کودکان را اندازه گیری کردند.

آنها دریافتند نوزادانی که پدرشان فعالیت و تحرک بیشتری هنگام بازی با آنها در طول چندماه اول تولدشان داشت در مقایسه با سایر نوزادان در سن ۲ سالگی تست مهارت های فکری را بهتر انجام دادند.

عوامل بسیاری بر رشد کودک تاثیر دارد. اما این یافته ها نشان می دهد تعامل پدر و فرزند در سن پایین از عوامل تاثیرگذار بر رشد کودک است.

محققان شاهد تفاوت جنسیتی نوزاد در این مسئله نبودند و تعامل پدر تاثیر مثبتی بر مهارت های فکری همفرزند دختر و هم فرزند پسر دارد.

این امر اهمیت بر نقش مهم حمایت پدر از نوزاد و تاثیر مثبت تعامل وی با کودکش در اوایل تولد تاکید دارد.»


 

 

توصیه هایی جهت  تغذیه با شبر مادر برای مادران شاغل

 


 

اگر ساعت کاری مادر طوری است که نیازی به فریز کردن شیر نیست، بهتر است شیر دوشیده‌شده‌ مادر  در دمای اتاق ۲۵ درجه سانتی‌گراد نگه داری شود در این صورت حدود ۶ تا ۸ ساعت قابل نگهداری است ولی در روزهای گرم باید حتما سرپوش روی  شیر قرار داده و آن را با یک حوله سرد پوشانده و در محل خنک اتاق نگهداری شود.

اگر شیر در کنار کیسه یخ باشد تا ۲۴ ساعت و اگر در دمای ۴ درجه یخچال باشد تا چهار روز قابل نگهداری است.

رنگ شیر دوشیده شده‌ از روزی به روز دیگر متفاوت است و به رژیم غذایی مادر بستگی دارد. ممکن است آبی، زرد و یا قهوه‌ای باشد.

 

 


 

هفت خوراکی  مفید  برای رشد کودکان

 

شیر

تغذیه  با شیر مادر تا 2 سالگی و بعد از آن1تا 2 لیوان شیر در روز برای کودکان در حال رشد ضروریست.در صورتیکه کودک از خوردن شیر خودداری می کند سعی کنید از غذاهایی که محتوی شیر هستند بطور روزانه کودک را تغذیه نمایید . مانند سوپ شیر- شیربرنج و ..


تخم مرغ:

تخم مرغ  محتوی پروتئین است و نقش مهمی در رشد مغز کودک دارد و برای کودکان در حال رشد ضروریست. مصرف تخم مرغ سه روز در هفته مناسب است.

 

بروکلی:

از بهترین منابع گیاهی کلسیم، کلم بروکلی است. بهترین کار بخار پز کردن بروکلی است.

 

 زغال اخته

انواع توت ها(برای کودکان بالای 1 سال)  دارای ارزش تغذیه ای بسیار عالی هستند. زغال  اخته در برابر سموم از بدن محافظت میکند. معمولا همه کودکان زغال اخته دوست دارند.بخاطر داشته باشید که مصرف توت ها زیر یک سال ممنوع است.

 

ماست

مصرف ماست برای کودکانی که شیر دوست ندارند جایگزین مناسبی است .یک لیوان ماست دارای همان ارزش غذایی یک لیوان شیر می باشد. به یاد داشته باشید که لبنیات مانع  جذب آهن می شوند و باید با فاصله یک تا دو ساعت از مواد پرو تئینی و حاوی آهن مصرف گردند.

 

سیب زمینی 

از سبزیجات مغذی است که بسیار انرژی زا بوده و دارای بتاکاروتن است که  برای بینایی ضروریست.

 

 بلغور جو دوسر

جودوسر از بهترین صبحانه ها است.کودکانی که جو برای صبحانه  میخورند تمرکز ودقت بیشتری در یادگیری دارند.

 

 


 

 

دلایل ایجاد بیش فعالی

 

 

علت به وجود آمدن بیش فعالی احتمالا ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. احتمالا این کودکان در بخش های مربوط به توجه و تمرکز در مغز دچار نقص جزئی هستند. از عواملی که می توانند در بروز این اختلال موثر باشند سیگار کشیدن و یا مصرف الکل در دوران بار داری توسط مادر است. 

 استنشاق تحمیلی دود سیگار توسط مادر باردار، باعث اختلال در رفتار کودک می شود. استرس مادر هم با این موضوع ارتباط دارد. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده بیانگر این است که این اختلال معمولا در خویشاوندان و نزدیکان افراد هم وجود دارد.

مسمومیت ناشی از سرب حاصل از دود اتومبیل و آلودگی هوا، غذاهای محتوی مواد افزودنی مثل شیرین کننده های مصنوعی و یا رنگ دهنده های خوراکی، مواد جلوگیری کننده از فاسد شدن غذا که در بعضی از غذاهای آماده وجود دارد، نیز در ایجاد این اختلال سهیم هستند.

 

 


 

 ویتامین ها و مواد غذایی  ضروری برای رشد قد کودکان

 

 

جوانه گندم خوراک رشد قد است.

سلنیوم موجود در جوانه‌ها باعث افزایش قد كودكان میشود و ما به مادر و کودکی ها توصیه میكنیم به فرزندانشان انواع جوانه‌ها را بدهند تا قدشان بلندتر شود.

 

کمبود روی موجب کوتاهی قد میشود.

 روی جزو املاح فلزی است که در بدن نقش حیاتی ایفا می‌کند.

 فرآورده‌های دامی به ویژه گوشت، دل، جگر،قلوه منبع غنی از روی هستند. همچنین در سبزی‌های برگ‌دار مانند کاهو و اسفناج نیز روی یافت می‌شود.

آجیلهای خام تازه (بو داده نشده)به ویژه تخم کدو از منابع روی است که به کودکان بایستی داده شود تا رشد قدی آنها تضمین شود.

 

 ویتامین D و کلسیم اگر در زمان مناسب مورد تامین قرار گیرند اطمینان بیشتری برای جلوگیری از کوتاهی قد میتوانیم داشته باشیم.

 کلسیم، جزو املاحی است که در استحکام بخشیدن اسکلت بسیار تأثیرگذارند.

 

کم خونی موجب کوتاه قدی میشود.

لذا باید کودک مرتبا بابت کم خونی فقر آهن بررسی و کم خونی وی کنترل گردد.

 

راه در امان ماندن کودکان از بیماریهای قلبی و دیابت

دانشمندان باور دارند تنها با 10 دقیقه بازی‌های پرتحرک، کودکان از بیماری‌های قلبی و دیابت در امان می‌مانند.

به گزارش فارس، جدیدترین تحقیقات نشان داده است، تنها 10 دقیقه بازی در طول روز می‌تواند کودکان را از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت در دوره‌ بزرگسالی در امان نگه دارد.

دانشمندان به تازگی دریافتند انجام بازی‌های کودکانه به طور روزمره برای کودکان با سنین پایین به مراتب سودمندتر از انجام ورزش‌های سبک است.

بازی‌های روزمره علاوه بر کاهش بیماری‌های قلبی و دیابت در کودکان، به آنها فرصت استراحت و رفع خستگی‌های مدرسه را نیز می‌دهد که این خود آماده‌سازی روحی کودک برای مدرسه رفتن است.

انجمن دیابت آمریکا اعلام کرد: با توجه به چاقی کودکان در دهه کنونی و افزایش بی‌سابقه اضافه‌وزن در آنها حتی درصد کمی از کاهش وزن می‌تواند ابتلا به بیماری‌ دیابت و بیماری‌های قلبی کودکان را تا حد چشمگیری کاهش دهد.


با توجه به تغییر شیوه زندگی افراد در دهه کنونی، مسلط شدن فضای اینترنتی بر بازی‌های پر جنب و جوش کودکان و فراگیری فست‌فود به عنوان عمده‌ترین انتخاب کودکان برای غذا خوردن، فعالیت‌هایی که کودک را به تحرک آورد می‌تواند مانع عظیمی در برابر این سیل از مشکلات باشد.

مطالعات بین‌المللی انجام شده بر روی 11 هزار کودک بین 4 تا 18 سال در دانشگاه ویک فارست در کارولینای شمالی نشان داد، بیش از نیمی از کودکان دچار اضافه‌وزن هستند؛ این کودکان از  کشورهای آمریکا، برزیل و چندین کشور اروپایی دیگر انتخاب شده بودند و محققان نیز از تمام کشورهایی که کودکان آنها تحت بررسی قرار گرفته‌اند انتخاب شده بودند.

پژوهش‌ها همچنین نشان داده است، انجام بازی‌های پر تحرک در افزایش متابولیسم کودکان چاق موثرتر است و  در کاهش وزن آنها نقش مثبت‌تری را ایفا می‌کند تا انجام ورزش‌های روزانه سبک که بیشتر برای کودکان خسته‌کننده است.

دانشمندان با تأکید بر اینکه 10 دقیقه بازی‌های کودکانه پر تحرک، ضامن سلامتی فرزندان کوچک از بیماری‌های قلبی و دیابت است متذکر شدند، با نادیده گرفتن این مسئله کشورهای مختلف جهان در دهه بعدی باید متحمل هزینه‌های بسیار بالا برای درمان کودکان‌شان شوند، ضمن اینکه کودک الان نسل جوان دهه بعدی است.